228k views
16 votes
Assuming 84.0% efficiency for the conversion of electrical power by the motor, what current must the 13.0-V batteries of a 716 kg electric car be able to supply to climb a 3.00 x 102 m high hill in 2.00 min at a constant 22.0 m/s speed while exerting 7.00 x 102 N of force to overcome air resistance and friction

User Shoniisra
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:


\mathbf{ current(I) =1766.67 \ A}

Step-by-step explanation:

Given that:

The air resistance and friction = 700 N

The gravity caused force = 716 × 9.8 = 7016.8

Total force = (7016.8 + 700) N

Total force = 7716.8 N


13 * current(I) * 0.84 = (7716.8 * 300)/(2 * 60)


current(I) * 10.92= 19292


current(I) = (19292)/(10.92)


\mathbf{ current(I) =1766.67 \ A}

User Babyburger
by
7.3k points