72.7k views
1 vote
A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?

User Shylene
by
7.5k points

2 Answers

9 votes

Answer:2.3$

Explanation:

To find a unit rate you need to see how much for 1, so in this case you would divide 62.10 by 27 and get 2.3$ per gallon

User SHG
by
7.9k points
4 votes

Answer:

$2.3/gallon

Explanation:

62.10 divided by 27 = 2.3

User Keith Bloom
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories