menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You get a bagel for $1.95 and juice for $1.09. You pay with a $5 bill. How much change will you get back?
asked
Jul 22, 2023
223k
views
21
votes
You get a bagel for $1.95 and juice for $1.09.
You pay with a $5 bill.
How much change will you get back?
Mathematics
high-school
Joe Grund
asked
by
Joe Grund
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
$5.00-($1.95+$1.09)=$1.96
the answer is $1.96
Paul Hawke
answered
Jul 29, 2023
by
Paul Hawke
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
ā Prev Question
Next Question ā
Related questions
asked
Jan 1, 2019
43.1k
views
You get a bagel for $1.95 and juice for $1.09 . You pay with a 5 -dollar bill. How much change will you get back?
Edhar Dowbak
asked
Jan 1, 2019
by
Edhar Dowbak
8.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
43.1k
views
asked
Mar 2, 2022
130k
views
You get a bagel for $1.95 and juice for $1.09. You pay with a 5-dollar bill. How much change will you get back?
Prasanna Kumar H A
asked
Mar 2, 2022
by
Prasanna Kumar H A
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
130k
views
asked
Oct 7, 2017
151k
views
You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price? A- $0.09 per bagel B- $0.45 per bagel C- $0.35 per bagel D- $0.44 per bagel Plz helpppp!!!!!!!!!!!
Knnhcn
asked
Oct 7, 2017
by
Knnhcn
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
151k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org