58.2k views
8 votes
Nora paid 26.16 for 8 gallon of gas how much will it cost her to get an additional 5 gallon

User Zahiro Mor
by
5.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$16.35

Explanation:

26.16/8 = $3.27 per gallon. 3.27x5= 16.35, so she has to pay $16.35 for an extra 5 gallons.

User Ross Allen
by
4.8k points
11 votes
Her total price would be $42.51 for 13 gallons (8+5). To find out how much each gallon costs you divide $26.16/8 = $3.27 . You then multiply $3.27x5 = $16.35 . You take $16.35 and add that on to $26.16 & get $42.51
User MiscellaneousUser
by
5.3k points