41.1k views
2 votes
Kendra bought a gallon of milk and StartFraction 5 over 6 EndFraction of a pound of oranges. If the gallon of milk cost $3.60 and she spent a total of $4.35, which equation can be used to determine x, the cost of a pound of oranges?

User Belliez
by
5.1k points

2 Answers

3 votes

Answer:

a

Explanation:

edgen

User Henry Blyth
by
4.7k points
6 votes

Answer:

Cost of of a pound of orange = $0.9

Explanation:

Cost of a gallon of milk = $3.60

Cost of of a pound of orange = $x

Total spent on a gallon of milk and 5/6 of a pound of orange = $4.35

4.35 = 3.60 + 5/6x

4.35 - 3.60 = 5/6x

0.75 = 5/6x

x = 0.75 ÷ 5/6

= 0.75 × 6/5

= 4.5/5

= 0.9

x = $0.9

Cost of of a pound of orange = $0.9

User Sleeplessnerd
by
5.5k points