182k views
11 votes
You can fill a 15-gallon tank of gas for $35.25 or buy gas for $2.55/gal. Which a better deal and why?

User Alp
by
8.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The 15-gallon tank of gas for $35.25 is a better deal

Explanation:

First we need to find the unit rate for the 15 gallon tank of gas for $35.25 so we divide 35.25 by 15 which equals 2.35. $2.35 is cheaper than the $2.55/gal which makes the 15-gallon tank of gas for $35.25 a better deal.

User Sebastian Zartner
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories