Answer:
The 15-gallon tank of gas for $35.25 is a better deal
Explanation:
First we need to find the unit rate for the 15 gallon tank of gas for $35.25 so we divide 35.25 by 15 which equals 2.35. $2.35 is cheaper than the $2.55/gal which makes the 15-gallon tank of gas for $35.25 a better deal.