33.0k views
1 vote
Which is the better buy? 7 cans for $3.50 or 12 cans for $6.60

2 Answers

13 votes

Explanation:

$3.50 ÷ 7 = $0.50

$6.60 ÷ 12 = $0.55

$0.55 x 7 = $3.85

ans : 7 cans for $3.50

User Damian Piwowarski
by
8.4k points
11 votes

Answer:

first option bc its a lot more cheaper than the 2nd option

User Evan Knowles
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.