70.7k views
21 votes
Please help me, im not gonna beg, I just really need help? k?

Please help me, im not gonna beg, I just really need help? k?-example-1
User Sagivf
by
8.8k points

1 Answer

7 votes

For the unit rate, you are looking for how much one unit of something costs. Looking at the table, you'll see that 3 bottles of fragrance A costs $78. What you want to figure out is how much one bottle costs.

You can do this by taking the price and dividing it by how many there are.

78 ÷ 3 = $26

156 ÷ 6 = $26

234 ÷ 9 = $26

You can see that each bottle of fragrance A costs $26.

Now looking at the graph, you'll see that the line only lines up perfectly at 2 points: (1, 24) and (2, 48). This tells us that for each bottle of fragrance B, it costs $24.

Comparing the two, fragrance A will have the greatest unit rate.

User TriumphST
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories