228k views
22 votes
A farm lets you pick 2 pounds of blueberries for 5 dollars.

1. the unit rate of dollars to pounds is ___ dollars per 1 pound

2. the unit rate of pounds to dollars is ___ pounds per 1 dollar

User Dottedmag
by
5.3k points

1 Answer

8 votes

Answer:

1. $2.50

2. 2/5lb

Explanation:

1. 2lbs=$5.00 so that means 1lb=$2.50.

2. 1lb=$2.50 so that means 1/5lb=$0.50 which you can then conclude that 2/5lb=$1.00

User Ramesh Pareek
by
5.9k points