228k views
22 votes
A farm lets you pick 2 pounds of blueberries for 5 dollars.

1. the unit rate of dollars to pounds is ___ dollars per 1 pound

2. the unit rate of pounds to dollars is ___ pounds per 1 dollar

User Dottedmag
by
7.9k points

1 Answer

8 votes

Answer:

1. $2.50

2. 2/5lb

Explanation:

1. 2lbs=$5.00 so that means 1lb=$2.50.

2. 1lb=$2.50 so that means 1/5lb=$0.50 which you can then conclude that 2/5lb=$1.00

User Ramesh Pareek
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories