193k views
25 votes
Which is the better deal?

$4.09 for 4 kg

$6.19 for 6 kg

User Arland
by
4.6k points

2 Answers

7 votes

Answer:

4.09 for 4kg

it would be a better deal bc it will b 1.0225 for each and for 6 it would be 1.0316

Hope this helps

User Ovhaag
by
4.7k points
10 votes

Answer:

$4.09 for 4kg

Explanation:

4.09/4 is less than 6.19/6

User Rana Depto
by
5.0k points