30.2k views
2 votes
Isaac was comparing the price of pineapple juice at two stores. Isaac can buy 3 bottles of pineapple juice at Store A for a total cost of $7.32. The graph below represents what Isaac would pay in dollars and cents, yy, for xx bottles of pineapple juice at store B.

How much more is a bottle of pineapple juice at Store A than at Store B?

User Jaltek
by
8.3k points

1 Answer

3 votes

The cost of each pineapple juice bottle at Store A is $0.90 more than at Store B.

What is the rate?

The rate is the ratio of the amount of something to the unit. For example - If the speed of the car is 20 km/h it means the car travels 20 km in one hour.

The rate of the pineapple juice bottle at store A is given as,

Rate = $7.32 / 3

Rate = $2.44 per bottle

From the graph, the two points are (10, $15.40) and (20, $30.80). Then the rate is given as,

Rate = ($30.80 - $15.40) / (20 - 10)

Rate = $1.54

The difference between the rates is given as,

⇒ $2.44 - $1.54

⇒ $0.90

The cost of each pineapple juice bottle at Store A is $0.90 more than at Store B.

Complete question:

Isaac was comparing the price of pineapple juice at two stores. Isaac can buy 3 bottles of pineapple juice at Store A for a total cost of $7.32. The graph below represents what Isaac would pay in dollars and cents, y, for z bottles of pineapple juice at store B.

How much more is a bottle of pineapple juice at Store A than at Store B?

Isaac was comparing the price of pineapple juice at two stores. Isaac can buy 3 bottles-example-1
User Trondh
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories