79.8k views
2 votes
A 2 pack of plastic flower pots costs $1.58. What is the unit price?

User Dimoniy
by
4.5k points

2 Answers

6 votes
.79 Cent . They have 2 for $1.58 soo $1.58 divided by 2 is .79 .
User Franco Risso
by
5.7k points
4 votes
$0.79

Explanation:
1.58/2= 0.79
User Shaan Mephobic
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.