25.5k views
1 vote
The cost of three gallons of milk and two cartons of juice is $20.25. The cost of four gallons of milk and two cartons of juice is $24.50. What is the cost of one gallon of milk? (A) $3.50 (B) $3.75 (C) $4.00 (D) $4.25 (E) $5.25

1 Answer

5 votes

Final answer:

By setting up a system of equations and subtracting them, we find that the cost of one gallon of milk is d. $4.25.

Step-by-step explanation:

We are given two equations based on the cost of gallons of milk and cartons of juice. We can set up a system of equations to find the cost of one gallon of milk. Let's denote M as the cost of one gallon of milk and J as the cost of one carton of juice.

From the first statement, we have:

3M + 2J = $20.25 ........(1)

From the second statement, we have:

4M + 2J = $24.50 ........(2)

To find the cost of one gallon of milk, subtract equation (1) from equation (2):

4M + 2J - (3M + 2J) = $24.50 - $20.25

M = $4.25

So the cost of one gallon of milk is $4.25.

User Obl
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories