112k views
0 votes
Jayden's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. What is the cost of one gallon of gas?

A. $3.46 per gallon
B. $3.48 per gallon
C. $3.50 per gallon
D. $3.52 per gallon

User Samtherock
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Final answer:

By dividing the total cost of $43.25 by the number of gallons which is 12.5, we find that the cost of one gallon of gas is $3.46.

Step-by-step explanation:

To find out the cost per gallon of gas, we need to divide the total cost by the number of gallons. Jayden's dad paid $43.25 for 12.5 gallons. So, we divide $43.25 by 12.5 gallons to find the cost per gallon.

$43.25 ÷ 12.5 gallons = $3.46 per gallon

Therefore, the correct answer is A. $3.46 per gallon.

User Richard Kernahan
by
8.1k points