130k views
24 votes
what is the answer to: Mila bought 26 pounds of sausage for $65.what was the cost per pound of sausage?

User Rie
by
3.8k points

2 Answers

8 votes

Answer: $2.50 per pound

Step-by-step explanation: $65/26 pound = $2.5 per ponund

User Saumini Navaratnam
by
5.0k points
5 votes

Answer:

$2.50

Explanation:

divide $65.00 by 26 pounds

User Vivek Tankaria
by
5.1k points