menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You can buy 5 cans of beans at the Village Market for $3.20. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam’s Club for $7.30. Which place is the better buy?
asked
Nov 21, 2022
19.3k
views
4
votes
You can buy 5 cans of beans at the Village Market for $3.20. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam’s Club for $7.30. Which place is the better buy?
Mathematics
high-school
Hennes
asked
by
Hennes
5.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
Village market because if you buy two packs of 5 cans to for $3.20 it will be only $6.40 compared to sams club for 10 cans for $7.30. At Village market you can get the same amount for a cheaper price
Miguel Morales
answered
Nov 23, 2022
by
Miguel Morales
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
Village Market
Explanation:
3.20÷5=.64
7.30÷10=.73
Cogslave
answered
Nov 26, 2022
by
Cogslave
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org