19.3k views
4 votes
You can buy 5 cans of beans at the Village Market for $3.20. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam’s Club for $7.30. Which place is the better buy?

User Hennes
by
5.0k points

2 Answers

6 votes
Village market because if you buy two packs of 5 cans to for $3.20 it will be only $6.40 compared to sams club for 10 cans for $7.30. At Village market you can get the same amount for a cheaper price
User Miguel Morales
by
5.1k points
3 votes

Answer:

Village Market

Explanation:

3.20÷5=.64

7.30÷10=.73

User Cogslave
by
4.9k points