Final answer:
To calculate the additional money spent to meet February's demand, we must know the production differences between January and February and multiply by the $100 per unit cost to change production levels.
Step-by-step explanation:
The student is dealing with a sales forecast question that ties in with the concept of marginal cost in a business context. If the cost to increase or decrease production from one month to the next is $100 per unit, to determine how much more money the company will spend to meet the demand in February, one would need to know the difference in unit production between January and February. For example, if the company produced 100 units in January and needed to increase to 150 units in February, the additional cost would be (150 units - 100 units) * $100 per unit = $5000 extra for February.
This concept is applied to various examples provided, such as the change in total cost from $1500 to $1800 as output increases from 1 to 2 units, making the marginal cost of the second unit $300 ($1800 - $1500).