Answer:
Story: Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.
Explanation:
Given

Required
Write a division story
A division story could be:
Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.
Solving the above problem, we have:


The cost of each is:


Simplify fraction
