215k views
17 votes
20) Write a division number story with an answer of 1/4.

Be sure to ask a question.

User Stonebig
by
5.7k points

1 Answer

10 votes

Answer:

Story: Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.

Explanation:

Given


Answer = (1)/(4)

Required

Write a division story

A division story could be:

Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.

Solving the above problem, we have:


Apples = 8


Total\ Cost =\$2

The cost of each is:


Each = (Total\ Cost)/(Apples)


Each = (2)/(8)

Simplify fraction


Each = (1)/(4)

User Udi
by
5.7k points