Answer:
Story: Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.
Explanation:
Given
![Answer = (1)/(4)](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/college/4io4swslwk8083i4u6gmm60vkd32hon5kx.png)
Required
Write a division story
A division story could be:
Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.
Solving the above problem, we have:
![Apples = 8](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/college/eh0nvrbuzw2h6gvdeogrskq25m1cc4vbch.png)
![Total\ Cost =\$2](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/college/g0bta1a9uuviq5igmt93u74z4nwuhbhb0h.png)
The cost of each is:
![Each = (Total\ Cost)/(Apples)](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/college/uyhr9axxbpnxju6ze257kmyvt5yxpxdayu.png)
![Each = (2)/(8)](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/college/6kfhv49izq4exyvnb8n052pnvjx3dosn5x.png)
Simplify fraction
![Each = (1)/(4)](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/college/wclfqh3wtimmxmshtweph8wyx8kw84r57t.png)