menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
LeBron bought a 8-pack of Powerade for $7.68. What is the unit rate for one bottle of Powerade?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
LeBron bought a 8-pack of Powerade for $7.68. What is the unit rate for one bottle of Powerade?
asked
Mar 22, 2022
94.3k
views
21
votes
LeBron bought a 8-pack of Powerade for $7.68. What is the unit rate for one bottle of Powerade?
Mathematics
high-school
Brandon Kindred
asked
by
Brandon Kindred
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
About a dollar per bottle
LucasRolff
answered
Mar 26, 2022
by
LucasRolff
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 7, 2018
184k
views
Four bottles of Powerade cost $3.88.What is the unit price of each bottle
Piotr Tobolski
asked
Apr 7, 2018
by
Piotr Tobolski
9.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
184k
views
asked
Nov 16, 2019
58.9k
views
Four bottles of powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle
Xenon
asked
Nov 16, 2019
by
Xenon
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
58.9k
views
asked
Sep 12, 2020
43.8k
views
5. Four bottles of Powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle. Give me a the work please need asap
Salazar
asked
Sep 12, 2020
by
Salazar
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
43.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org