94.3k views
21 votes
LeBron bought a 8-pack of Powerade for $7.68. What is the unit rate for one bottle of Powerade?

1 Answer

7 votes
About a dollar per bottle
LeBron bought a 8-pack of Powerade for $7.68. What is the unit rate for one bottle-example-1
User LucasRolff
by
8.3k points

Related questions

1 answer
1 vote
184k views
asked Nov 16, 2019 58.9k views
Xenon asked Nov 16, 2019
by Xenon
8.4k points
1 answer
5 votes
58.9k views