Answer:
When the student sells all 30 candy bars, he will have raised a total of $52.50
Explanation:
Determine the average amount raised per candy bar sold:
$15.75 ÷ 9 = $1.75 per candy bar
Multiply the average amount raised per candy bar by the total number of candy bars sold:
$1.75 × 30 = $52.50