Answer:
better buy seven cans for 4$
Explanation:
Buying seven cans for $4:
Price per can = $4 / 7 cans = $0.57 per can.
Buying nine cans for $6:
Price per can = $6 / 9 cans = $0.67 per can.
So, purchasing seven cans for $4 is more economical as it costs only $0.57 per can, whereas the option of nine cans for $6 costs $0.67 per can.