91.7k views
4 votes
Witch is a better buy seven cans for 4$ or 9 cans for 6$

User NeonGlow
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

better buy seven cans for 4$

Explanation:

Buying seven cans for $4:

Price per can = $4 / 7 cans = $0.57 per can.

Buying nine cans for $6:

Price per can = $6 / 9 cans = $0.67 per can.

So, purchasing seven cans for $4 is more economical as it costs only $0.57 per can, whereas the option of nine cans for $6 costs $0.67 per can.

User Kiara Grouwstra
by
7.2k points