30.1k views
14 votes
You can buy a 49 pound bag of flour for nine dollars or you can buy a one pound bag for $.41 compare the per pound cost for the large and small bags

1 Answer

3 votes

Answer:

49 pound bag=$.19 per pound

one pound = $.41 per pound

Explanation:

49 pound bag for $9

$9/49=$0.1836 per pound

49 pound bag=$.19

one pound = $.41 per pound

User Cwehrung
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories