108k views
1 vote
A 10 pound sack of flour cost $8 what is the cost per pound of flour

2 Answers

3 votes
Like David said, all you need to do is divide 8 by 10. (8 divided by 10= 8/10 or 0.8) You can also just move the decimal place left once, making it 0.8
User Roman Solodyashkin
by
8.4k points
5 votes

Answer:

$0.8

Explanation:

10 = 8

1 = 0.8

User Vvahans
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories