191k views
5 votes
Ben bought 3 pounds of asparagus for $6.60. Tricia bought 5 pounds of asparagus for $11.25. Which person spent less per pound of asparagus?

2 Answers

2 votes

Answer:

Explanation:

$6.60/3 = $2.20 per pound Ben

$11.25/5 = $2.61 per pound Tricia

Ben is spending less on asparagus

1

User Arran
by
8.5k points
3 votes

Answer: Ben bought 3 pounds of asparagus for six dollars and sixty cents. Tricia bought 5 pounds of asparagus for eleven dollars and twenty-five cents. Ben spent less money for three pounds of asparagus than Tricia.

User Arunjyothis
by
8.1k points