Answer:
Explanation:
$6.60/3 = $2.20 per pound Ben
$11.25/5 = $2.61 per pound Tricia
Ben is spending less on asparagus
1
Answer: Ben bought 3 pounds of asparagus for six dollars and sixty cents. Tricia bought 5 pounds of asparagus for eleven dollars and twenty-five cents. Ben spent less money for three pounds of asparagus than Tricia.
9.5m questions
12.2m answers