46.4k views
2 votes
Sam spent $23.00 to buy 12 flowers for his mother.

User Flowera
by
8.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$1.92

Explanation:

We take

23 / 12 = $1.92 per flower

So, it costs $1.92 per flower.

User Jomal
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories