46.4k views
2 votes
Sam spent $23.00 to buy 12 flowers for his mother.

User Flowera
by
7.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$1.92

Explanation:

We take

23 / 12 = $1.92 per flower

So, it costs $1.92 per flower.

User Jomal
by
8.1k points