Answer:
P(x)=

A=40000 B=0.98
P(7)= 34700
Explanation:
Notice the population can be modeled as:
P(x)=
For X=0 P(0)=40000=A (Initial population)
So A=40000
For x=1 (one year after) P=39200

solving for B

So B=0.98
So the population can be modeled as
P(x)=

Now at 7 years:
P(7)=
= 34725.02133
Needs to be rounded to the nearest hundred
This is 34700 bonobos (7 years after the study began)