menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. What is the unit rate for the 5 lb bag?
asked
Mar 12, 2022
49.7k
views
3
votes
At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. What is the unit rate for the 5 lb bag?
Mathematics
middle-school
Phonemyatt
asked
by
Phonemyatt
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
1.17. to change the 5 into a 1, you would divide by 5. since you did it to the 5, you also have to do it to the 5.85. so it’s 5.i5 divided by 5
Papooch
answered
Mar 14, 2022
by
Papooch
9.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
13
votes
The unit rate for 5 lb bag is 1.75 lb
Genesst
answered
Mar 17, 2022
by
Genesst
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 27, 2022
59.4k
views
At the IGA, a 3 lb bag of apples costs $3.54. What is the unit rate for the 3 lb bag?
Nux
asked
Apr 27, 2022
by
Nux
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
20
votes
59.4k
views
asked
Apr 24, 2022
212k
views
Just a bunch of easy ones At the IGA, a 3 lb bag of apples costs $3.54. What is the unit rate for the 3 lb bag? At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. A 3 lb bag of apples costs $3.54. Which is
JasperZelf
asked
Apr 24, 2022
by
JasperZelf
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
15
votes
212k
views
asked
Oct 3, 2024
203k
views
How does IgA nephropathy present?
Matjan
asked
Oct 3, 2024
by
Matjan
7.2k
points
Medicine
college
1
answer
4
votes
203k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org