49.7k views
3 votes
At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. What is the unit rate for the 5 lb bag?

User Phonemyatt
by
5.7k points

2 Answers

6 votes
1.17. to change the 5 into a 1, you would divide by 5. since you did it to the 5, you also have to do it to the 5.85. so it’s 5.i5 divided by 5
User Papooch
by
6.7k points
13 votes
The unit rate for 5 lb bag is 1.75 lb
User Genesst
by
5.1k points