Answer:
7.8 km
Explanation:
You want the distance between two points when the travel time is 15 minutes at an average speed of 31 km/h.
Distance
The relation between time, speed, and distance is ...
distance = speed × time
Here, the time is the difference between 14:50 and 14:35, which is 50-35 = 15 minutes. In terms of hours, that is 15/60 = 1/4 hours.
The speed is given as 31 km/h, so the distance is ...
(31 km/h)×(1/4 h) = 31/4 km = 7.75 km ≈ 7.8 km
The distance between the two bus stops is about 7.8 km.