159k views
2 votes
Alaina paid $8.65 for 5 pounds of nectarines. At this rate, how much would 13 nectarines cost?

User Marecky
by
6.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:2249/100

Explanation:

13 x 8.65/5

calculate : 13 x 8.65/5

2249/100

User Gjohn
by
7.8k points
1 vote

Answer:

$22.49

Explanation:

5 pounds of nectarines costs $8.65

8.65/5 = 1.73

1 pound of nectarines costs $1.73

1.73 times 13 = 22.49

User Waleed Naveed
by
6.9k points