59.6k views
5 votes
Ms. Monroe ordered 24 costumes from Tip-Tap dance supply for each of her dance students to wear at an upcoming recital. Since she ordered during the store's end-of-season sale, Tip-Tap took $3.50 off the price of each costume. Ms. Monroe paid $516 in all.

User Stoph
by
7.1k points

2 Answers

5 votes

Answer: so Ms.Monroe got $84 off her entire purchase

Step-by-step explanation: I hope it helps

User Jari
by
7.1k points
7 votes

Answer:

the original price of each costume was $25, and the sale price was $(25-3.50) = $21.50.

Explanation:

Let the original price of each costume be $x. The sale price of each costume will be $(x-3.50). Ms. Monroe ordered 24 costumes, so the cost of 24 costumes at the sale price will be:

24 × (x-3.50) = $24x - $84

Ms. Monroe paid $516 in all, so we can write:

24x - 84 = 516

Adding 84 to both sides, we get:

24x = 600

Dividing both sides by 24, we get:

x = 25

Therefore, the original price of each costume was $25, and the sale price was $(25-3.50) = $21.50.

User SurToTheW
by
7.7k points