10.6k views
5 votes
What is the time if the velocity is 294 ft/s and the acceleration is 22 ft/s²? ​

1 Answer

3 votes

If the velocity is 294 ft/s and the acceleration is 22 ft/
s^(2), the time will be 13.36 s.

Given,

Final velocity, v = 294 ft/s

acceleration, a = 22 ft/
s^(2)

According to the first equation of motion

v = u + at

Where u = initial velocity

and t = time

To find out time (t) we will use the first equation of motion as

v = u + at

or, t =
(v-u)/(a)

where u = 0 ft/s

So, t =
(294-0)/(22)

= 13.36 s

Hence, the time will be 13.36 s.

User Jan Kyu Peblik
by
6.0k points