menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
4. Juan's Candy Emporium is having a sale. Four pounds of gummy bears are selling for $9.00. How much will two pounds cost?
asked
Jan 6, 2023
217k
views
25
votes
4. Juan's Candy Emporium is having a sale. Four pounds of gummy bears are selling for $9.00. How much will two pounds cost?
Mathematics
high-school
Zuleyma
asked
by
Zuleyma
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
$4.50
dollars. We first need to find the unit rate of the sale, or how much one pound costs. We do this by $9/4 and get a rate of 2.25. Then we can multiply 2.25 by 2 pounds to get $4.50
Sergk
answered
Jan 11, 2023
by
Sergk
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 17, 2022
71.5k
views
17. Joan's Candy Emporium is having a sale. Three pounds of gummy bunnies are selling for $5.97. What is the unit rate (cost per pound) for gummy bunnies? *
BuguiBu
asked
Jun 17, 2022
by
BuguiBu
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
13
votes
71.5k
views
asked
Aug 3, 2024
133k
views
Bernard bought 9/10 of a pound of gummy worms, 1/2 of a pound of gummy bears, and 1/2 of a pound of gummy frogs. How many pounds of candy did Bernard buy in total?
Joel Sullivan
asked
Aug 3, 2024
by
Joel Sullivan
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
133k
views
asked
Oct 6, 2024
7.5k
views
a candy jar has 24 candies one-third of the candies are chocolates. Of the left over candies, half are gummy bears and the other half are skittles. How many skittles are in the candy jar.
Shahsra
asked
Oct 6, 2024
by
Shahsra
8.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
7.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org