Answer:
B) 15 days
Explanation:
Total Work = (Number of men) x (Hours worked per day) x (Number of days)
Using this formula, we can find the total amount of work to be done in the scenario given in the question:
Total Work = (20 men) x (6 hours per day) x (10 days) = 1200 hours
(a) To find out how many hours a day the remaining 16 men should work to finish the work in 10 days, we need to subtract the work that was not done due to the absence of the 4 men:
Remaining Work = Total Work - Work not done by 4 men
Remaining Work = 1200 - (4 men) x (6 hours per day) x (10 days)
Remaining Work = 840 hours
To finish the remaining work in 10 days, the 16 men would need to work:
Hours per day = Remaining Work / (Number of men) x (Number of days)
Hours per day = 840 / (16 men) x (10 days)
Hours per day = 5.25 hours
Therefore, the 16 men would need to work 5.25 hours per day to finish the work in 10 days.
(b) To find out how many hours a day the remaining 16 men should work to finish the work in 15 days, we need to calculate the total amount of work that needs to be done each day:
Daily Work = Total Work / Number of days
Daily Work = 1200 / 15
Daily Work = 80 hours
To finish the daily work of 80 hours, the 16 men would need to work:
Hours per day = Daily Work / Number of men
Hours per day = 80 / 16
Hours per day = 5 hours
Therefore, the 16 men would need to work 5 hours per day to finish the work in 15 days.