Answer:
0.7 g
Step-by-step explanation:
3Cu + 8HNO3 --> 3Cu(NO3)2 + 2NO + 4H2O
Molar mass of HNO3 = 1 + 14 + 3(16) = 63 g/mol
# of mole of HNO3 = 5/63 mole
Per the above equation, 8 moles of HNO3 will produce 4 moles of H2O
so 5/63 mole of HNO3 will product (5/63)(4/8) moles of H2O
Molar mass of H2O = 2(1) + 16 = 18 g/mol
so the mass of H2O = 18 x 5/63 x 4/8 = 0.7 g