62.2k views
5 votes
3 Cu + 8HNO3 --> 3 Cu(NO3)2 + 2 NO + 4 H2O

In the above equation how many grams of water can be made when 5 grams of HNO3 are consumed?

Round your answer to the nearest tenth. If you answer is a whole number like 4, report the answer as 4.0

Use the following molar masses. If you do not use these masses, the computer will mark your answer incorrect.:

Element

Molar Mass

Hydrogen

1

Nitrogen

14

Copper

63.5

Oxygen

16

User Xxg
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

0.7 g

Step-by-step explanation:

3Cu + 8HNO3 --> 3Cu(NO3)2 + 2NO + 4H2O

Molar mass of HNO3 = 1 + 14 + 3(16) = 63 g/mol

# of mole of HNO3 = 5/63 mole

Per the above equation, 8 moles of HNO3 will produce 4 moles of H2O

so 5/63 mole of HNO3 will product (5/63)(4/8) moles of H2O

Molar mass of H2O = 2(1) + 16 = 18 g/mol

so the mass of H2O = 18 x 5/63 x 4/8 = 0.7 g

User Anter
by
7.2k points