Answer:
First, convert the speed from kilometers per hour (km/hr) to meters per second (m/s):
72 km/hr = (72 km/hr) x (1000 m/1 km) x (1 hr/3600 s)
= 20 m/s
Then, find the distance the car has traveled in 4 seconds:
Distance = Speed x Time
= 20 m/s x 4 s
= 80 m