139k views
1 vote
A car is moving at a rate 72 km/hr. How far does the car move when it stops after 4 seconds​

User Moshtaf
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

First, convert the speed from kilometers per hour (km/hr) to meters per second (m/s):

72 km/hr = (72 km/hr) x (1000 m/1 km) x (1 hr/3600 s)

= 20 m/s

Then, find the distance the car has traveled in 4 seconds:

Distance = Speed x Time

= 20 m/s x 4 s

= 80 m

User Optimistic Peach
by
7.3k points