18.2k views
0 votes
The mass is 18 kg. The velocity is 4.7 m/s. What is the kinetic energy?

User Leidy
by
6.7k points

2 Answers

6 votes

Answer: the mass is18 kg

Step-by-step explanation:

User Ravi L
by
7.4k points
5 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Kinetic energy=1/2 *m *v^2

=1/2 * 18* 4.7*4.7=198.81J

User Severin
by
7.0k points