menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If a half gallon of milk costs $1.24, what is the cost per pint?
asked
Mar 28, 2022
234k
views
21
votes
If a half gallon of milk costs $1.24, what is the cost per pint?
Mathematics
college
Jeremy Wiggins
asked
by
Jeremy Wiggins
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
$0.31 for each pint hope this helps
Egil Hansen
answered
Apr 2, 2022
by
Egil Hansen
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.1m
answers
Other Questions
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
WILL UPVOTE EVERY ANSWER! MULTIPLE CHOICE! Solve for Y. 8-8y=2y+78 A)y=7 B)y=70 C)y=-7 D)y=-70
Help me please!! asap!
Help me pls. I will give you 16 points Please
Lizette is building a garden in the shape of a trapezoid. The garden is 6 feet wide in the back, 10 feet wide in the front, and and 5 feet from back to front. She wants to find the area of the garden.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org