183k views
3 votes
A 4-pint carton of frozen yogurt costs $10.52. What is the price per quart?

1 Answer

7 votes

Answer:

Below

Explanation:

First, 4 pints = 2 quarts

then price / quart = 10.52 / 2 = $ 5.26 / qt

User Rodolfojcj
by
7.7k points

Related questions

2 answers
12 votes
159k views
1 answer
5 votes
116k views
2 answers
1 vote
162k views