14.1k views
1 vote
A 3-gallon container of laundry detergent costs $32.88. What is the price per pint?

1 Answer

3 votes

Answer:

$1.37 per pint

Explanation:

3 gallon = 24 pints

What is the price per pint?

32.88 / 24 = $1.37 per pint

So, the price per pint is $1.37.

User Mtrbean
by
8.2k points

Related questions

1 answer
4 votes
87.8k views
1 answer
2 votes
233k views
1 answer
5 votes
200k views