Answer:
1) 0.63 moles/L
2) 43.87g
3)
Step-by-step explanation:
1)Molarity of solution = Number of moles/Volume of solution
Given, the number of moles= 1.47
volume of solution= 2.31 litres
putting values in the formula
we get Molarity = 1.47/2.31 = 0.63 M
2)Molarity = Number of moles/Volume of solution
Number of moles = given weight/molecular weight
Given= volume = 1.50 litres
molarity= 0.500 M
Let given mass = x
Molecular mass of NaCl is =58.5 amu
So putting values in formula =
0.500 = x/58.5*1.50
So value of x will be = 43.87g
3) molarity and volumes of two solutions are given
Formula for calculating final molarity
M = M1V1=M2V2/V1=V2
Given= M1= 0.5 M V1=200mL
M2= 0.7 M V2= 500mL
Putting values in formula we will get
M = 0.5*200=0.7*500/500+200=Final MOlarity = 0.642 M
Key concept - Molarity- It is defined as the ratio of number of moles of solute to the volume of solution in litres.