Answer :
Step-by-step explanation :
Given :
- acceleration = 6 m/s²
- Mass = 4 kg
we know that,
- Force = Mass × Acceleration
On substituting the required values, we get :
Force = 4 × 6
Force = 24 N
Hence,
- 24 N force is required to accelerate a 4kg mass at 6m/s²